facebook
Zamiast kwiatów na ślub

AKTUALNOŚCI

ZAMIAST KWIATÓW NA ŚLUB!!!
DRODZY NARZECZENI!

Gdy zbliża się najpiękniejszy dzień w Waszym życiu. Ślub to ważna i podniosła chwila, dzień przepełniony szczęściem i radością. Jest to również dzień, w którym swoim szczęściem i radością możecie podzielić się z potrzebującymi. Poproście waszych gości, by zamiast kwiatów, przeznaczyli ich równowartość na użyteczny drobiazg dla dzieci specjalnej troski. Wśród tych drobiazgów mogą znaleźć się takie rzeczy jak: zeszyty, bloki rysunkowe i techniczne, papier kolorowy, plastelina, modelina, ciastolina, kredki, flamastry, długopisy, ołówki, farby, puzzle, piórniki, małe plecaczki. Z otrzymanych darów zostaną skompletowane wyprawki dla najuboższych dzieci. Możemy też przeprowadzić Zbiórkę Publiczną w tym dniu, którą będziemy mogli przeznaczyć na jakiś wartościowy cel uzgodniony z Nowożeńcami zgodnie z realizowanymi celami statutowymi przez FUNDACJĘ.

Kwiaty są piękne, lecz ich piękno tak szybko mija…
a uśmiech na buzi dziecka jest niezapomniany!

W IMIENIU CAŁEGO ZESPOŁU FUNDACJI
"PER CORDA"

pragniemy gorąco podziękować wszystkim nowożeńcom, którzy już do tej pory wsparli dzieci specjalnej troski.

 

REHABILITACJA RUCHOWA
W RAMACH POZYSKANYCH ŚRODKÓW 1%

FUNDACJA „PER CORDA” w roku szkolnym 2015 - 2016 w ramach pozyskanych środków 1% zaplanowała od października 2015r. do czerwca 2016r. ,REHABILITACJĘ RUCHOWĄ.

REHABILITACJĄ zostali objęci uczniowie realizujący obowiązek szkolny w Zespole Szkół Specjalnych w Łodygowicach, którzy bezwzględnie wymagają czynnej rehabilitacji. Do rehabilitacji zakwalifikowano 16 podopiecznych. Rehabilitacja prowadzona jest po zakończonych zajęciach edukacyjnych i rewalidacyjno - wychowawczych na terenie ZSS, indywidualnie z każdym dzieckiem przez wysoko wyspecjalizowaną fizjoterapeutkę. Rehabilitacja jest realizowana 3 x w tygodniu w poszczególne dni:

 • WTOREK 14:00 - 15:00
 • CZWARTEK 13:00 - 15:00
 • PIĄTEK 13:00 - 15:00

Każdy z rodziców dzieci uczestniczących w rehabilitacji ma możliwość spotkania się z fizjoterapeutką w celu omówienia i kontynuowania poszczególnych ćwiczeń w domu oraz aktywnej współpracy z osobą prowadzącą rehabilitację.

Głównym założeniem rehabilitacji będzie wspomaganie harmonijnego rozwoju dziecka, kształtowanie umiejętności ruchowych, korygowanie wad postawy i niwelowanie zaburzeń z nimi związanych. Ponadto w zależności od indywidualnych potrzeb i możliwości danego dziecka, fizjoterapeutka przygotowuje indywidualny instruktaż ćwiczeń dostosowany dla każdego.

W czasie prowadzonych zajęć specjalista stosuje nowoczesne metody rehabilitacji ruchowej, jak również ciekawe formy aktywizujące, co pozwala dzieciom aktywnie i zainteresowaniem uczestniczyć w zalecanych ćwiczeniach.

 

Fundacja Pomocy Dzieciom Per Corda

1% PODATKU DLA PODOPIECZNYCH FUNDACJI „PER CORDA”


DZIĘKUJEMY!
WSZYSTKIM DARCZYŃCOM, KTÓRZY WSKAZALI FUNDACJĘ "PER CORDA" I PRZEKAZALI DLA NASZYCH PODOPIECZNYCH SWÓJ 1%


Z rozliczeń podatkowych za rok 2014 dzięki Państwa pomocy udało nam się zebrać kwotę:

33 702,03 zł zł.

Powyższe środki zostaną przeznaczone na leczenie, rehabilitację i opiekę nad dziećmi specjalnej troski. Część pieniędzy zostanie rozdysponowana zgodnie ze wskazanymi przez podatników – darczyńców, celami szczegółowymi.


 

PODZIĘKOWANIE OD KRZYSIA i RODZICÓW
DLA FUNDACJI „PER CORDA” ORAZ WSZYSTKICH DARCZYŃCÓW

„SERCE TAK CICHE, JAK WIATR Z MUSZELKI
DAJ MI, O PANIE – BOŻE MÓJ WIELKI.
DAJ MI TEŻ ŚWIĘTE RĄCZKI I NÓŻKI,
ŻEBY TRZYMAŁY SIĘ TWOJEJ DRÓŻKI”

Krzyś Halama, dla którego Fundacja „PER CORDA” wraz z Parafią Św. Stanisława BM oraz Zespołem CHELED, w kwietniu 2015 zorganizowała koncert wielkanocny - we wrześniu skończył pierwszy rok życia. Z tej właśnie okazji pojawił się w siedzibie fundacji wraz z rodzicami, którzy jeszcze raz gorąco podziękowali za pomoc. My te podziękowania przesyłamy dalej – DO WSZYSTKICH DARCZYŃCÓW, którzy wsparli naszą akcję pomocy.

Dziękuję!!!

DZIĘKUJĘ!!!

W imieniu całego zespołu fundacji „PER CORDA” ogromnie DZIĘKUJEMY Krzysiowi i rodzicom za kwiaty, życząc dużo, dużo zdrowia i wytrwałości.

 

REHABILITACJA - KRZYSIA HALAMA

Krzysiu jest rehabilitowany metodą NDT Bobath. Terapia nakierowana jest na normalizowanie napięcia mięśniowego i naukę prawidłowych wzorców posturalnych i motorycznych. Podczas trwającej terapii dziecko zaczęło samodzielnie przemieszczać się i przyjmować wyższe pozycje. Krzysiu potrafi przemieszczać się pełzając i czworakując. Samodzielnie przyjmuje pozycje czworaczą, siadu prostego, siadu bocznego i stania na nogach przy meblach lub innej podporze. Nastąpiła również znaczna poprawa rozkładu napięcia mięśniowego. Obecnie pracujemy nad doskonaleniem przyjmowania pozycji stojącej i przemieszczaniem się w tej pozycji.

Prowadzący rehabilitację:
mgr Fizjoterapii – Krzysztof Marszałek

REHABILITACJA - KRZYSIA HALAMA REHABILITACJA - KRZYSIA HALAMA
REHABILITACJA - KRZYSIA HALAMA REHABILITACJA - KRZYSIA HALAMA
 

BAJU, BAJU TRASĄ LEGEND KRAKOWSKICH - INTEGRACYJNA WYCIECZKA DO KRAKOWA Z FUNDACJĄ „PER CORDA”

Dnia 19.09.2015r. tj: w sobotę, w dniu wolnym od nauki, odbyła się INTEGRACYJNA WYCIECZKA DO KRAKOWA w ramach realizacji ZADANIA PUBLICZNEGO 2015 Gminy Łodygowice nt.: „DAJ SIĘ POZNAĆ, ŻEBYM MÓGŁ CIĘ ZROZUMIEĆ I POMÓC” – INTEGRACJA.

W wycieczce uczestniczyły dzieci i młodzież niepełnosprawna (w tym uczniowie ZSS) oraz zdrowe dzieci z terenu gminy Łodygowice - WOLONTARIUSZE – uczniowie ZS Nr 1 w Łodygowicach, którzy współpracują z fundacją i pełnili dodatkowo rolę opiekunów podczas wycieczki.

Wyjechaliśmy punktualnie o godzinie 8:00 z placu przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łodygowicach, gdzie była zorganizowana zbiórka. Około godziny 11:00 zaczęliśmy zwiedzanie Krakowa trasą legend krakowskich z „GRUPĄ AKTYWNI”. Kraków to miasto wprost przesiąknięte legendami. Wiele z nich zna niemal każdy, jak tę o Smoku Wawelskim czy też Lajkoniku. My rozpoczęliśmy spacer u stóp grodu Kraka, pod smoczą jamą, a później przeszliśmy obok Wzgórza Wawelskiego. Następnie poznaliśmy tajemnice i legendy związane z najstarszymi zakątkami Rynku Głównego. Dowiedzieliśmy się także, że krakowskie gołębie to nie są zwykłe ptaki, lecz zaczarowani rycerze średniowieczni. Na koniec wysłuchaliśmy hejnału z Wieży Kościoła Mariackiego i podziękowaliśmy hejnaliście gromkimi brawami, a on… z wysokiej wieży pozdrowił nas machając ręką.

Uczestnicy wycieczki bardzo aktywnie brali udział w zwiedzaniu – dzielnie spacerowali, z zainteresowaniem słuchali przewodnika i zadawali pytania. Dlatego na koniec wszyscy zostali uhonorowani koronami Grupy Aktywni, dzięki której poczuliśmy, że naprawdę jesteśmy w królewskim mieście.

O godzinie 14:00, zmęczeni i głodni, udaliśmy się do restauracji na ciepły posiłek.

Pobyt w Krakowie zakończyliśmy na kupowaniu pamiątek…, aby na długo przypominały nam miło spędzony czas.

INTEGRACYJNA WYCIECZKA DO KRAKOWA INTEGRACYJNA WYCIECZKA DO KRAKOWA
INTEGRACYJNA WYCIECZKA DO KRAKOWA INTEGRACYJNA WYCIECZKA DO KRAKOWA
INTEGRACYJNA WYCIECZKA DO KRAKOWA INTEGRACYJNA WYCIECZKA DO KRAKOWA
INTEGRACYJNA WYCIECZKA DO KRAKOWA INTEGRACYJNA WYCIECZKA DO KRAKOWA
INTEGRACYJNA WYCIECZKA DO KRAKOWA INTEGRACYJNA WYCIECZKA DO KRAKOWA
INTEGRACYJNA WYCIECZKA DO KRAKOWA INTEGRACYJNA WYCIECZKA DO KRAKOWA
INTEGRACYJNA WYCIECZKA DO KRAKOWA INTEGRACYJNA WYCIECZKA DO KRAKOWA
INTEGRACYJNA WYCIECZKA DO KRAKOWA INTEGRACYJNA WYCIECZKA DO KRAKOWA
INTEGRACYJNA WYCIECZKA DO KRAKOWA INTEGRACYJNA WYCIECZKA DO KRAKOWA
INTEGRACYJNA WYCIECZKA DO KRAKOWA INTEGRACYJNA WYCIECZKA DO KRAKOWA
INTEGRACYJNA WYCIECZKA DO KRAKOWA INTEGRACYJNA WYCIECZKA DO KRAKOWA
INTEGRACYJNA WYCIECZKA DO KRAKOWA INTEGRACYJNA WYCIECZKA DO KRAKOWA
INTEGRACYJNA WYCIECZKA DO KRAKOWA INTEGRACYJNA WYCIECZKA DO KRAKOWA
 

REHABILITACJA DANIELA PROWADZONA W DOMU

Głównym celem rehabilitacji Daniela jest przeciwdziałanie spastyce. SPASTYKA, która jest wywołana uszkodzeniem układu nerwowego, powoduje bolesne przykurcze w całym ciele Daniela a najmocniej w jego rekach i nogach. Podczas rehabilitacji skupiam się na rozciągnięciu i rozluźnieniu przykurczonych struktur w taki sposób aby sprawiały mu w przyszłości jak najmniej cierpienia. Udało się nam zamówić dla Daniela specjalistyczne zaopatrzenie ortopedyczne na ręce które będzie podtrzymywało efekty uzyskane podczas ćwiczeń.

Kolejnym aspektem rehabilitacji Daniela są ćwiczenia oddechowe które pomagają mu w efektywnej wymianie gazowej, Daniel ma założoną rurkę tracheotomiczną, efektywne oddychanie i odkaszliwanie zalegającej wydzieliny jest dla niego bardzo ważne.

Podczas ćwiczeń staram się w miarę możliwości Daniela pokazywać mu prawidłowe wzorce ruchowe oraz pozycje ułożeniowe zaczerpnięte z metody Bobath.

Rehabilitant prowadzący rehabilitację Daniela.
Szymon Chudziński

 
BAJU, BAJU TRASĄ LEGEND KRAKOWSKICH
 

PODZIĘKOWANIE DLA Ks. MICHAŁA”

PODZIĘKOWANIE DLA Ks. MICHAŁA FUNDACJA POMOCY DZIECIOM SPECJALNEJ TROSKI „PER CORDA” w sierpniu 2015r.w związku z odejściem ks. Michała z Parafii Łodygowice podziękowała za współpracę, pomoc i aktywne wsparcie duchowe dzieci specjalnej troski, życząc Ks. Michałowi wszystkiego co najlepsze na dalszej drodze kapłańskiej.

ZA OKAZANE NAM DOBRO, NIECH BÓG KSIEDZU WYNAGRODZI.

ZARZĄD FUNDACJI „PER CORDA”

Ks. Michał

ZAJĘCIA SENSOMOTORYCZNE prowadzone w zespole integracyjnym w ramach realizacji projektu przez FUNDACJĘ POMOCY DZIECIOM SPECJALNEJ TROSKI „PER CORDA” w Łodygowicach w latach 2012 – 2013. (Wizyta Ks. Michała i spotkanie z dziećmi specjalnej troski).

Ks. Michał
 

„BUKIET POMOCY”
dla podopiecznych FUNDACJI „PER CORDA”

Bukiet Pomocy

KWIATY ZWIĘDNĄ, A UŚMIECH NA TWARZY DZIECKA ZOSTANIE NA DŁUGO…

Z takiego założenia wyszli nowożeńcy Dominika i Andrzej Markiel, którzy po uroczystości zawarcia związku małżeńskiego w dniu 1 sierpnia 2015 r., poprosili swoich zaproszonych na ślub gości weselnych, żeby zamiast kwiatów wsparli finansowo niepełnosprawnych podopiecznych Fundacji „PER CORDA”. Był to wspaniały gest ze strony tych młodych ludzi i wszystkich gości weselnych, którym pomysł bardzo się spodobał. Wolontariuszki Zespołu Szkół nr 1 w Łodygowicach, które współpracują z fundacją, zebrały w trakcie imprezy kwotę 1,415,00 zł. Fundusze w całości zostaną wykorzystane na zorganizowanie uroczystości mikołajkowej dla dzieci specjalnej troski. Fundacja opiera swoją działalność przede wszystkim na takich akcjach. Pozyskuje darczyńców, by opłacać rehabilitację potrzebującym dzieciom, dofinansowywać zakup leków i środków pielęgnacyjnych, organizować wyjazdy edukacyjne i imprezy plenerowe dla niepełnosprawnych podopiecznych. Każda forma pomocy jest zatem mile widziana i bardzo cenna. Dziękujemy Dominice i Andrzejowi, że pomyśleli w tym jednym z najpiękniejszych dni o tych najbardziej potrzebujących. Mogłoby się wydawać, że tego dnia nie da się uczynić jeszcze wspanialszym… a jednak - początek wspólnej życiowej drogi może być okazją do działań dobroczynnych.

Serdecznie zachęcamy przyszłych nowożeńców do organizowania podobnych akcji, a Dominice i Andrzejowi jeszcze raz życzymy wielu łask od Boga na nowej drodze życia.

DZIĘKUJEMY
Zarząd Fundacji „PER CORDA”

Dominika i Andrzej Markiel
 
wakacje 2014
 

PODARUNEK DLA PODOPIECZNYCH FUNDACJI „PER CORDA”

FUNDACJA POMOCY DZIECIOM SPECJALNEJ TROSKI „PER CORDA” w Łodygowicach otrzymała od Firmy AMEET SP Z O.O. dla podopiecznych Fundacji prezenty - kalendarze, przepięknie ilustrowane znanymi bohaterami bajek i filmów.

Za pomoc i piękny gest w imieniu Fundacji jak również wszystkich podopiecznych Fundacji "PER CORDA"ogromnie dziękujemy.

Zarząd Fundacji „PER CORDA”


Upominki
 

LETNIE WARSZTATY Z JĘZYKIEM ANGIELSKI DLA DZIECI SPECJALNEJ TROSKI

W naszej gminie realizowany jest przez Fundację KLAMRA projekt zatytułowany BE MY GUEST/BĄDŹ MOIM GOŚCIEM. I stanowi on odpowiedź na lukę jaką jest deficyt dodatkowego kształcenia z dziedziny języka angielskiego w Zarzeczu i okolicy. Najważniejszym elementem tych bezpłatnych zajęć będzie praca z NATIVE SPEAKEREM. W ramach zaplanowanych działań i zakresu słownictwa przygotowanego dla uczestników, będą poruszane tematy uwrażliwiające na otaczjącą nas przyrodę, zasoby naturalne, przedstawiane pojęcia z zakresu ekologii i turystyki. Chcemy, aby zajęcia te były atrakcją dla dzieci i młodzieży tak, że materiał będzie przyswajany w formie zabawy, wykonywania prac plastcznych, kreowania scenek i dialogów.

Warsztaty przeznaczone są dla dzieci i młodzież w wieku od 5 lat do 16 lat, w tym dla dzieci niepełnosprawnych z całej gminy Łodygowice. Pierwsze spotkanie odbędzie się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zarzeczu we wtorek 23 czerwca 2015r. o godz. 15:30 i będziemy się spotykać przez cały okres wakacyjny.

Projekt „dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Żywiecką Fundację Rozwoju”.

Znajdź nas na profilu Facebook: Zarzecze Be My Guest.

Kontakt:
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zarzeczu
tel. 33 863 35 83

BE MY GUEST
 

DZIEŃ DZIECKA 2015
z uśmiechem na twarzy...

„DZIECI NIE MYŚLĄ ANI O TYM, CO BYŁO
ANI O TYM, CO BĘDZIE
ALE CIESZĄ SIĘ CHWILĄ OBECNĄ,
JAK MAŁO KTO POTRAFI”

⁄ de la Bruyere Jean (Vercors) ⁄

Dnia 30 maja 2015r., podopieczni Fundacji „PER CORDA” świętowali Dzień Dziecka zorganizowany w Agroturystyce „RANCZO” w Biernej w ramach realizacji ZADANIA PUBLICZNEGO 2015 Gminy Łodygowice pt: „DAJ SIĘ POZNAĆ, ŻEBYM MÓGŁ CIĘ ZROZUMIEĆ I POMÓC” – INTEGRACJA.

Od samego rana uczestnicy imprezy doskonale się bawili i sprawdzali swoje umiejętności w licznych turniejach, zawodach i potyczkach sportowo- sprawnościowych, przygotowanych przez fundację i wolontariuszy Zespołu Szkół nr 1 w Łodygowicach. Śmiechu było co niemiara, wszyscy dwoili i troili się, by być najlepszym. Zawodników dopingowali rodzice i opiekunowie oraz przygrzewające słoneczko. W przerwach między rozgrywkami był także czas na poczęstunek i miłe „pogaduszki”. I tym razem nie zabrakło dodatkowej atrakcji, którą były baloniki formowane w różne kształty. Przyjazny i zawsze chętny do pomocy Paweł spełniał dziecięce życzenia kręcąc z balonów np. zwierzątka, kwiatki czy też serduszka.

Oprócz uczestniczenia w zabawach można było poobserwować zwierzęta z mini zoo, nakarmić, pogłaskać lamy, kucyki, konie i kangurki. Później było wielkie ognisko i pieczenie kiełbasek, które smakowały nadzwyczajnie, bo każdy musiał sobie upiec je samodzielnie.

Na zakończenie imprezy wszystkie dzieci otrzymały symboliczne upominki z okazji ich święta. Niestety czas na „Rancho” minął szybko, ale za to każdy uczestnik wychodził z niego z uśmiechem na twarzy, mówiąc do zobaczenia za rok.

FUNDACJA „PER CORDA”Dzień Dziecka Fundacja Per Corda Dzień Dziecka Fundacja Per Corda
Dzień Dziecka Fundacja Per Corda Dzień Dziecka Fundacja Per Corda
Dzień Dziecka Fundacja Per Corda Dzień Dziecka Fundacja Per Corda
Dzień Dziecka Fundacja Per Corda Dzień Dziecka Fundacja Per Corda
Dzień Dziecka Fundacja Per Corda Dzień Dziecka Fundacja Per Corda
Dzień Dziecka Fundacja Per Corda Dzień Dziecka Fundacja Per Corda
Dzień Dziecka Fundacja Per Corda Dzień Dziecka Fundacja Per Corda
Dzień Dziecka Fundacja Per Corda Dzień Dziecka Fundacja Per Corda
Dzień Dziecka Fundacja Per Corda
 
Podsumowanie Koncertu

SZEŚCIOMIESIĘCZNY KRZYŚ „WYGRAŁ WALKĘ O ŻYCIE, A TERAZ WALCZY O ZDROWIE”


„BYĆ, BYĆ, TYLKO SOBĄ BYĆ – W OTOCZENIU PIĘKNA TEGO ŚWIATA, BYĆ, BYĆ, DLA INNYCH ŻYĆ – W KAŻDYM CZŁOWIEKU WIDZIEĆ SWEGO BRATA” – słowa piosenki zespołu CHELED najlepiej oddają sens akcji przeprowadzonej przez Fundację POMOCY DZIECIOM SPECJALNEJ TROSKI „PER CORDA” wraz z Parafią Św. Stanisława BM w Łodygowicach Górnych dla sześciomiesięcznego Krzysia.

Krzyś jest skrajnym wcześniakiem urodzonym w 28 tyg. ciąży. Stwierdzono u niego ciężką zamartwicę urodzeniową i praktycznie miał niewielkie szanse na przeżycie. Dzięki Bogu, modlitwie wielu życzliwych osób i ogromnemu wysiłkowi lekarzy z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Ligocie Krzysiu żyje! Obecnie choruje m.in.: na dysplazję oskrzelowo-płucną i nadal jest częściowo tlenozależny. Niestety, na skutek długiego niedotlenienia w trakcie i po porodzie, Krzysiu musi być poddany intensywnej rehabilitacji ruchowej, rozwojowej i wzroku. NFZ finansuje tylko część leczenia, na resztę rodzice muszą pozyskać pieniądze sami. Ten rok jest kluczowy, jeżeli chodzi o dalszy rozwój i życie Krzysia, dlatego zwrócili się do fundacji o pomoc.

W tym celu dnia 06.04.2015r. tj. Poniedziałek Wielkanocny na terenie Parafii pw. Św. Stanisława BM w Łodygowicach Górnych była przeprowadzona zbiórka pieniędzy zarejestrowana przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji na portalu zbiórek publicznych pod numerem 2015/12/57/OR oraz został zorganizowany koncert, w trakcie którego również zbieraliśmy na rehabilitację i dalsze leczenie Krzysia. Jest nam niezmiernie miło, że potrzeby drugiego człowieka dla wielu osób nie są obojętne, o czym świadczy zebrana kwota w wysokości 8704,72 ZŁ, 5 EUR oraz 100 CZK. Kwota ta w całości zostanie przekazana wyłącznie na potrzeby Krzysia.

Podczas koncertu wystąpił charytatywnie lokalny ZESPÓŁ CHELED, który zachwycił zgromadzonych swoimi przepięknymi, wrażliwymi piosenkami, wprowadzając wszystkich we wspaniały nastrój.

Słowa wdzięczności kierujemy do wszystkich, którzy przyłączyli się do organizacji koncertu oraz zbiórki pieniędzy. W szczególności pragniemy gorąco podziękować księdzu Proboszczowi Romanowi Dziadosz, który od samego początku wyraził aprobatę, chęć pomocy i zgodę na akcję mówiąc po prostu „zróbmy to”. Dziękujemy także zespołowi CHELED, wolontariuszom ZS Nr 1 w Łodygowicach działającym w szkolnym Kole Caritas wraz z opiekunem panią Ewą Dobija, która już po raz kolejny wspiera nasze akcje oraz wszystkim wspaniałym darczyńcom.

W imieniu FUNDACJI „PER CORDA”, Krzysia oraz jego rodziców jeszcze raz dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, pomoc i aktywny udział o czym świadczy zebrana kwota.

ZARZĄD FUNDACJI „PER CORDA”
wraz z RODZICAMI KRZYSIA

Podsumowanie koncertu dla Krzysia Podsumowanie koncertu dla Krzysia
Podsumowanie koncertu dla Krzysia Podsumowanie koncertu dla Krzysia
Podsumowanie koncertu dla Krzysia Podsumowanie koncertu dla Krzysia
Podsumowanie koncertu dla Krzysia Podsumowanie koncertu dla Krzysia
Podsumowanie koncertu dla Krzysia

Podziękowanie
 
 
Grajmy dla Krzysia

Wygrał walkę o życie…

Krzyś

…teraz walczy o zdrowie

Krzyś

Krzysiu jest skrajnym wcześniakiem urodzonym w 28 tyg. ciąży. Stwierdzono u niego ciężką zamartwicę urodzeniową i praktycznie miał niewielkie szanse na przeżycie. Dzięki Bogu, modlitwie wielu życzliwych osób i ogromnemu wysiłkowi lekarzy z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Ligocie Krzysiu żyje! Obecnie choruje m.in.: na dysplazję oskrzelowo-płucną i nadal jest częściowo tlenozależny. Niestety na skutek długiego niedotlenienia w trakcie i po porodzie Krzysiu musi być poddany intensywnej rehabilitacji ruchowej, rozwojowej i wzroku. NFZ finansuje tylko część leczenia, na resztę musimy pozyskać pieniądze sami. Ten rok jest kluczowy jeżeli chodzi o dalszy rozwój i życie Krzysia, dlatego prosimy o pomoc!

Rodzice Krzysia

 

REHABILITACJA RUCHOWA DZIECI UCZĘSZCZAJĄCYCH NA ZAJĘCIA EDUKACYJNE DO ZSS

FUNDACJA „PER CORDA” w roku szkolnym 2014/2015 w ramach akcji 1%, prowadzi na terenie ZSS zajęcia z zakresu rehabilitacji ruchowej, którymi objęci są uczniowie uczęszczający na zajęcia edukacyjne i rewalidacyjno – wychowawcze do ZSS. Do zajęć rehabilitacyjnych zakwalifikowano 19 dzieci na podstawie zaświadczenia lekarskiego, które wymagają rehabilitacji. Rehabilitacja ruchowa prowadzona jest 2x w tygodniu (w czwartki i w piątki w godzinach od 13:00 do 16:00). Rodzice którzy uczestniczą w zajęciach rehabilitacyjnych otrzymują konkretne, proste wskazówki do pracy z dzieckiem i kontynuowania ćwiczeń w domu.

Celem rehabilitacyjnych zajęć jest:

Głównie wspomaganie harmonijnego rozwoju dziecka, kształtowanie umiejętności ruchowych oraz korygowanie istniejących wad postawy.

Na zajęciach realizowane są następujące cele szczegółowe:

 • Zwiększenie ruchomości stawów i więzadeł,
 • Zwiększenie siły i elastyczności mięśni,
 • Likwidacja przykurczy mięśniowych,
 • Korekcja postawy i ćwiczenia kształtujące,
 • Doskonalenie nauki chodu,
 • Bierną pionizację dzięki zastosowaniu elektrycznego pionizatora,
 • Kształtowanie koordynacji ruchowej,
 • Kształtowanie schematu ciała,
 • Działanie na narządy wewnętrzne jak; układ sercowo - naczyniowy, poprawienie wydolności pracy serca, oddechowy - zwiększenie ruchomości klatki piersiowej, poprawa rytmu oddechowego,
 • Niwelowanie patologicznych odruchów a wyzwalanie prawidłowych wzorców ruchowych,
 • Zastosowanie stymulacji przedsionkowo-prioprioceptywnej według metody Integracji Sensorycznej,

Zakres stosowanych ćwiczeń został opracowany i dostosowany przez fizjoterapeutkę do indywidualnych potrzeb i możliwości każdego dziecka. Dzieci uczestniczące w rehabilitacji otrzymały przygotowany przez fizjoterapeutkę instruktaż ćwiczeń, który może być kontynuowany przez rodziców w domu.

W czasie zajęć specjalista wykorzystuje nowoczesne metody rehabilitacyjne tkj: (NDT), METODĘ ĆWICZEŃ ASYMETRYCZNYCH, METODĘ WERONIKI SHERBORNE, METODĘ INTEGRACJI SENSORYCZNEJ tzw: (SI). Rodzice otrzymują instruktaż ćwiczeń,

REHABILITACJA RUCHOWA DZIECI UCZĘSZCZAJĄCYCH NA ZAJĘCIA EDUKACYJNE DO ZSS REHABILITACJA RUCHOWA DZIECI UCZĘSZCZAJĄCYCH NA ZAJĘCIA EDUKACYJNE DO ZSS
REHABILITACJA RUCHOWA DZIECI UCZĘSZCZAJĄCYCH NA ZAJĘCIA EDUKACYJNE DO ZSS REHABILITACJA RUCHOWA DZIECI UCZĘSZCZAJĄCYCH NA ZAJĘCIA EDUKACYJNE DO ZSS
REHABILITACJA RUCHOWA DZIECI UCZĘSZCZAJĄCYCH NA ZAJĘCIA EDUKACYJNE DO ZSS REHABILITACJA RUCHOWA DZIECI UCZĘSZCZAJĄCYCH NA ZAJĘCIA EDUKACYJNE DO ZSS
REHABILITACJA RUCHOWA DZIECI UCZĘSZCZAJĄCYCH NA ZAJĘCIA EDUKACYJNE DO ZSS
REHABILITACJA RUCHOWA DZIECI UCZĘSZCZAJĄCYCH NA ZAJĘCIA EDUKACYJNE DO ZSS REHABILITACJA RUCHOWA DZIECI UCZĘSZCZAJĄCYCH NA ZAJĘCIA EDUKACYJNE DO ZSS
 

REHABILITACJA DANIELA PROWADZONA W DOMU PRZEZ FUNDACJĘ „PER CORDA”

W RAMACH PRZEPROWADZONEJ ZBIÓRKI PUBLICZNEJ PODCZAS TRWANIA KONCERTU CHARYTATYWNEGO

„ZAGRAJMY W TEATR”

REHABILITACJA podopiecznego Daniela, która jest niezbędna prowadzona jest w domu podopiecznego ze względu na jego ciężki i trudny stan.

REHABILITACJA polega na:

 • Wyciszeniu i uspokojeniu, usprawnieniu neuroruchowym. Normalizacji napięcia mięśniowego i hamowaniu odruchów patologicznych.

Stosowane ćwiczenia bierne poprawiają ruchomość stawów i elastyczność ścięgien. Ponadto systematyczne ćwiczenia prowadzone przez rehabilitantkę zapobiegają powstawaniu większych przykurczy. Prowadzony masaż ciała dostarcza dużo wrażeń uczuciowych oraz wpływa znacząco na stymulację sensoryczną. Stosując masaż rozluźniający normalizujemy napięcie mięśniowe.

Prowadząca zajęcia:
Katarzyna Kumorek

 

„DAJ SIĘ POZNAĆ, ŻEBYM MÓGŁ CIĘ ZROZUMIEĆ I POMÓC – INTEGRACJA”

Fundacja złożyła wniosek w ramach konkursu ZADANIA PUBLICZNEGO 2015 Gminy Łodygowice w zakresie działalności na rzecz osób niepełnosprawnych, Zadanie 1 – organizowanie zajęć integracyjnych pt: „DAJ SIĘ POZNAĆ, ŻEBYM MÓGŁ CIĘ ZROZUMIEĆ I POMÓC” – INTEGRACJA i otrzymała dotację w kwocie 2 000 tys.zł.

Projekt będzie realizowany w okresie od 01.04.2015r. do 30.09.2015r.

W projekcie będą uczestniczyć dzieci i młodzież niepełnosprawna oraz zdrowe dzieci z terenu gminy Łodygowice.

 

Fundacja Pomocy Dzieciom Per Corda

Fundacja Pomocy Dzieciom
Specjalnej Troski "PER CORDA"

z siedzibą w Łodygowicach
przy ul. Żywieckiej 210


Słowa misji FUNDACJI „PER CORDA” „Po czasowniku kochać najładniejszym czasownikiem świata jest pomagać” towarzyszyły nam podczas ŚWIĄTECZNEGO KONCERTU CHARYTATYWNEGO pt. „Zagrajmy w teatr”, który odbył się 27 stycznia 2015r. w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu. Organizatorem koncertu była Fundacja Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski „PER CORDA” oraz Miejskie Centrum Kultury w Żywcu. Celem spotkania było zebranie środków finansowych na rehabilitację dla niepełnosprawnego Daniela z Lipowej. Jest nam niezmiernie miło, że potrzeby drugiego człowieka dla wielu osób nie są obojętne, o czym świadczy zebrana kwota wysokości 4.104,50 zł. Kwota w całości zostanie przekazana wyłącznie na rehabilitację Daniela.

Podczas KONCERTU wystąpili: AKTORZY TEATRU POLSKIEGO wraz z dziećmi i młodzieżą z grupy teatralnej PROSCENION oraz ZESPÓŁ „DZIEŃ DOBRY” poświęcając swój cenny czas.

Słowa wdzięczności kierujemy do wszystkich, którzy przyłączyli się do organizacji koncertu oraz zbiórki pieniędzy, w szczególności księdzu Proboszczowi Janowi Kudłacik oraz Zespołowi Charytatywnemu z Lipowej. Dziękujemy również wszystkim tym, którzy wzięli udział w koncercie.

W imieniu własnym, Daniela oraz jego mamy jeszcze raz dziękujemy wszystkim za serca otwarte na potrzeby drugiego człowieka.

Koncert Świąteczny Koncert Świąteczny
Koncert Świąteczny Koncert Świąteczny
Koncert Świąteczny Koncert Świąteczny
Koncert Świąteczny Koncert Świąteczny
Koncert Świąteczny Koncert Świąteczny
 

NOWOROCZNY KONCERT CHARYTATYWNY DLA MICHAŁKA GÓRNEGO

Fundacja Pomocy Dzieciom Per Corda

„NA MIŁY BÓG…
ŻYCIE NIE TYLKO PO TO JEST BY BRAĆ
ŻYCIE NIE PO TO BY BEZCZYNNIE TRWAĆ
I ABY ŻYĆ SIEBIE SAMEGO TRZEBA DAĆ…”


Właśnie tymi słowami 18 stycznia 2015r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Łodygowicach rozpoczął się NOWOROCZNY KONCERT CHARYTATYWNY zorganizowany przez FUNDACJĘ POMOCY DZIECIOM SPECJALNEJ TROSKI „PER CORDA”. Koncert odbył się pod patronatem Wójta Gminy Pana Andrzeja Pitery oraz przy współpracy Dyrektora Zespołu Szkół Nr 1 w Łodygowicach – Pana Mirosława Jakubca. Fundacja „PER CORDA” już od kilkunastu lat pomaga dzieciom niepełnosprawnym w rehabilitacji, edukacji i ich trudnej sytuacji materialnej. Tym razem postanowiła zebrać fundusze na leczenie i zakup środków pielęgnacyjnych dla 5-letniego Michałka. Podczas zorganizowanego koncertu charytatywnie wystąpili:

 • aktorzy Teatru Polskiego z Bielska – Białej – pani Marta Gzowska-Sawicka i Rafał Sawicki wraz z córką,
 • uczniowie ZS Nr 1 w Łodygowicach w spektaklu „Opowieść Wigilijna” na podstawie powieści Dickens’a,
 • zespół tańca towarzyskiego ,,Ego Dance” z Żywca,
 • zespół wokalno – muzyczny z ZS Nr 1 w Łodygowicach.

Wszyscy włożyli bardzo dużo pracy i serca w przygotowanie imprezy, a wspaniali darczyńcy zostali obdarowani muffinkami upieczonymi przez wolontariuszy „Caritasu” z ZS Nr 1 w Łodygowicach oraz piernikowymi serduszkami wykonanymi przez Zarząd i Radę Fundatorów Fundacji „PER CORDA”.

Podczas koncertu zebraliśmy kwotę 2,112,31zł, która w całości zostanie przekazana wyłącznie na potrzeby Michałka.

Pragniemy, w imieniu organizatorów, Michałka oraz jego rodziców jeszcze raz bardzo gorąco podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania koncertu, a przede wszystkim tym, którzy wzięli w nim udział i tym samym wsparli potrzebujące dziecko. Dziękujemy za otwarte serca i pomoc.

ZA WSPÓŁPRACĘ Z NAMI I OKAZANE WIELKIE SERCE, CHYLIMY GŁOWY W OGROMNEJ PODZIĘCE.

Zarząd i Rada Fundacji„PER CORDA”
w Łodygowicach

Koncert Noworoczny Koncert Noworoczny
Koncert Noworoczny Koncert Noworoczny
Koncert Noworoczny Koncert Noworoczny
Koncert Noworoczny Koncert Noworoczny
Koncert Noworoczny Koncert Noworoczny
Koncert Noworoczny Koncert Noworoczny
 
CHARYTATYWNY KONCERT ŚWIĄTECZNY

Poniżej krótka historia tego chłopca:

Mama Daniela zwróciła się do Fundacji z prośbą o pomoc w zorganizowaniu rehabilitacji dla niepełnosprawnego syna, który po przebytej chorobie, zabiegu oraz zakończeniu domowej opieki hospicyjnej musi być rehabilitowany wyłącznie w domu. Daniel jest piętnastoletnim chłopcem, mieszkańcem Lipowej, upośledzonym umysłowo w stopniu głębokim od urodzenia. Na dzień dzisiejszy Daniel jest po zabiegu tracheotomii - ma założony PEG oraz rurkę tracheotomijną na stałe. Wymaga stałej obecności osoby dorosłej w jego otoczeniu. Stan zdrowia uniemożliwia mu realizację jakichkolwiek zajęć w szkole, czy ośrodku. Objęty jest indywidualnymi zajęciami dla dzieci upośledzonych w stopniu głębokim. U chłopca występuje predyspozycja do tworzenia się przykurczy w obrębie stawów kolanowych, biodrowych i skokowych, co jest bardzo bolesne, a zatem musi być na bieżąco niwelowane przez rehabilitanta. Daniel oraz dwójka jego rodzeństwa są wychowywani samotnie przez mamę, która nie jest w stanie zapewnić rehabilitacji we własnym zakresie.

 
Noworoczny Koncert

Michałek KRÓTKA HISTORIA MICHAŁKA

Michałek urodził się 5 lutego 2009r. i od samego początku ma ogromne problemy ze zdrowiem. Stwierdzono u Niego wrodzoną dysplazję kości, zaburzenia metaboliczne, nieokreślone niedobory odporności, podejrzenie dysplazji entodermalnej, słabo rozwiniętą tkankę skórną, a także zaburzenia CUN.

W 2011r. został potwierdzony zespół Nethertona. Jest to choroba uwarunkowana genetycznie. U Michałka, uszkodzone jest 100% skóry, ma problemy z serduszkiem, nerkami, a także epilepsję i liczne alergie. Największym problemem jest skóra, która pęka, łuszczy się, krwawi i swędzi. Przez lekarzy określana jako oparzenie II stopnia. Jest to najgroźniejsze zagrożenia dla jego życia. Pielęgnacja skóry pochłania ogromne ilości specjalistycznych maści. Obecnie stosowany jest silikon jałowy, a także kremy intensywnie nawilżające i przeciw świądowe. Dodatkowo nakładane są również kremy sterydowe, a także konieczna jest częsta kąpiel zawierająca specjalistyczne płyny. Michaś pomimo 5 lat nie przyswaja żadnych pokarmów, poza mlekiem leczniczym Babilon Peti. Jego układ pokarmowy jest niewystarczająco rozwinięty, nie przyswaja stałych pokarmów. Stan Michałka określany jest jako ciężki, gdyż każda maleńka infekcja jest zagrożeniem życia. Konieczna jest częsta izolacja od innych osób ze względu na zagrożenia infekcjami. Choroba pochłania ogromne środki finansowe. Opieką nad Michałkiem zajęła się mama, która zrezygnowała z pracy zawodowej. Pracuje tylko Tata, który próbuje zapewnić odpowiednie środki finansowe, ale jest to ogromnie trudne zadanie. Niestety to, czy uda się złagodzić skutki choroby zależy tylko i wyłącznie od odpowiednich środków finansowych, potrzebnych na leczenie rehabilitację i sprzęt, a tych ciągłych jest mało.

DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM
ZA DOBRE SERCE I OKAZANĄ POMOC!!!

 
Fundacja Pomocy Dzieciom Per Corda

„Bóg się rodzi, moc truchleje…”

FUNDACJA POMOCY DZIECIOM SPECJALNEJ TROSKI „PER CORDA” W ŁODYGOWICACH

Pragnie złożyć serdeczne życzenia z okazji nadchodzących ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

wszystkim podopiecznym, ich rodzinom oraz przyjaciołom i osobom, wspierającym działalność
FUNDACJI „PER CORDA”

Niech ten świąteczny czas będzie pełny wiary, nadziei i miłości, a okazane dobro i pomoc na rzecz naszych podopiecznych niech zaowocuje wszelką pomyślnością W Nowym 2015 roku.

Fundacja Pomocy Dzieciom Per Corda

ZARZĄD ORAZ RADA FUNDATORÓW
FUNDACJI „PER CORDA”

Fundacja Pomocy Dzieciom Per Corda
 

Fundacja Pomocy Dzieciom Per Corda

„Jezus malusieńki, leży wśród stajenki…”

NADCHODZĄCE ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA


Zarząd oraz Rada Fundatorów FUNDACJI POMOCY DZIECIOM SPECJALNEJ TROSKI „PER CORDA” w Łodygowicach wraz z wolontariuszami przygotował i wręczył wszystkim dzieciom ZSS świąteczne upominki z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

WIELE RADOŚCI SPRAWIA WOLONTARIUSZOM PAKOWANIE UPOMINKÓW

DZIĘKUJEMY
WAM ZA TO, ŻE JESTEŚCIE Z NAMI!!!

Upominki Bożonarodzeniowe Upominki Bożonarodzeniowe

UPOMINKI DLA UCZNIÓW ZSS Z OKAZJI ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

Upominki Bożonarodzeniowe Upominki Bożonarodzeniowe
 

Fundacja Pomocy Dzieciom Per Corda

NADCHODZĄCE ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA


Z okazji zbliżających się ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA Zarząd FUNDACJI „PER CORDA” własnoręcznie przygotował świąteczne kartki Bożonarodzeniowe, które przekazał wszystkim przyjaciołom, sympatykom oraz osobom pomagającym i wspierającym działalność statutową FUNDACJI „PER CORDA”.

Kartki Bożonarodzeniowe Kartki Bożonarodzeniowe
 

MIKOŁAJKI Z FUNDACJĄ „PER CORDA” W GMINNYM OŚRODKU KULTURY W ŁODYGOWICACH

MIKOŁAJKI Z FUNDACJĄ „PER CORDA

DZISIAJ JEST TEN RODZAJ CISZY,
ŻE KAŻDY WSZYSTKO USŁYSZY:
I SANIE W OBŁOKACH MKNĄCE
I GWIAZDY NA DACH SPADAJACE,
A WSZĘDZIE TO UFNE CZEKANIE,
CZEKAJMY – DZIŚ CUD SIĘ STANIE…

W sobotnie popołudnie dnia 13 grudnia 2014r. odbyła się uroczystość MIKOŁAJKOWA dzięki życzliwości i gościnności Pani Dyrektor GOK - Renaty Talik w Gminnym Ośrodku Kultury w Łodygowicach. Na spotkanie z Mikołajem zostały zaproszone dzieci specjalnej troski.

Uroczystość Mikołajkową uświetnili uczniowie ZS Nr 1 w Łodygowicach, którzy wraz z nauczycielami, intensywnie i aktywnie przygotowywali wspaniałe przedstawienie na tę okoliczność. Uczniowie ZS Nr 1 zaprezentowali wszystkim zaproszonym gościom przedstawienie pełne emocji i wzruszeń na wysokim poziomie artystycznym. Wprowadzili wszystkich zaproszonych gości w świat powieści Charlesa Dickensa prezentując „Opowieść Wigilijną”, gdzie pozbawiony wszelkich uczuć Scrooge jest człowiekiem, którego nie interesuje nikt inny poza jego własną osobą. Będąc bezwzględnym egoistą uważa on, że Boże Narodzenie to strata czasu. Dla Scrooga nadszedł jednak czas zastanowienia się nad swoim postępowaniem a magiczny czas świąt sprzyja temu w szczególny sposób.

Po przedstawieniu w sali Goku pojawił się najbardziej oczekujący przez wszystkie dzieci gość – Św. Mikołaj, który z pomocą Elfików wręczył dzieciom prezenty. Każde dziecko mogło wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem, które wywołało ogromne zadowolenie, widoczne na twarzach dzieciaków. Wykonane indywidualne zdjęcie z Mikołajem zostanie wręczone dzieciom na pamiątkę.

Po przedstawieniu w sali Goku pojawił się najbardziej oczekujący przez wszystkie dzieci gość – Św. Mikołaj, który z pomocą Elfików wręczył dzieciom prezenty. Każde dziecko mogło wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem, które wywołało ogromne zadowolenie, widoczne na twarzach dzieciaków. Wykonane indywidualne zdjęcie z Mikołajem zostanie wręczone dzieciom na pamiątkę.

Na koniec uroczystości zostały wręczone Uczniom ZS Nr 1 w Łodygowicach oraz wolontariuszom symboliczne upominki przygotowane przez Zarząd i Radę Fundatorów Fundacji ”PER CORDA” jak również podziękowania wszystkim osobom, które aktywnie włączyły się do pomocy. Na wszystkich zaproszonych gości czekał również poczęstunek.

Zarząd oraz Rada Fundatorów FUNDACJI POMOCY DZIECIOM SPECJALNEJ TROSKI „PER CORDA” w Łodygowicach pragnie jeszcze raz gorąco podziękować wszystkim za pomoc i zaangażowanie w organizację MIKOŁAJEK a w szczególności:

 • Pani Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łodygowicach, Renacie Talik i pracownikom Gok-u,
 • Dyrektorowi Caritas Ks. Robertowi Kasprowskiemu oraz Ks. Proboszczowi Ignacemu Czader,
 • Panu Andrzejowi Talik za oświetlenie i nagłośnienie,
 • Uczniom i nauczycielom ZS Nr 1 w Łodygowicach za przygotowanie przedstawienia, pomoc w zorganizowaniu paczek,
 • Panu Łukaszowi Ecimowicz,
 • Wolontariuszom ZS Nr 1 w Łodygowicach.

... wyrażając ogromną wdzięczność za Życzliwość, Wrażliwość na problemy dzieci specjalnej troski oraz Otwartość na nasze prośby i pomysły…
JESZCZE RAZ WSZYSTKIM MOCNO DZIĘKUJEMY!!!

Zarząd oraz Rada Fundatorów
FUNDACJI „PER CORDA”


Mikołajki Mikołajki
Mikołajki Mikołajki
Mikołajki Mikołajki
 

Fundacja Pomocy Dzieciom Per Corda

SURFING POWIETRZNY I DYSKI SENSOMOTORYCZNE – DLA DAWIDA W RAMACH ZBIÓRKI PUBLICZNEJ


FUNDACJA POMOCY DZIECIOM SPECJALNEJ TROSKI „PER CORDA” z siedzibą ul. Żywiecka 210 zorganizowała ZBIÓRKĘ PUBLICZNĄ na rehabilitację Dawida (podopiecznego Fundacji „PER CORDA”). ZBIÓRKA PUBLICZNA została przeprowadzona podczas uroczystości Polsko – Czeskie Kulturalne Lato w dniach 27-28 lipiec 2014r.

W ramach pozyskanych środków finansowych Fundacja „PER CORDA” oprócz prowadzonej rehabilitacji zakupiła dla Dawida specjalistyczny sprzęt do ćwiczeń rehabilitacyjnych – SURFING POWIETRZNY - BuzyLegz oraz DYSKI SENSOMOTORYCZNE.

Sprzęt posłuży Dawidowi, który będzie miał możliwość samodzielnego ćwiczenia w domu, celem dalszego usprawniania kończyn dolnych.

Specjalistyczny sprzęt został przekazany babci (prawnej opiekunce podopiecznego).

Rehabilitacja Dawida

Instruktaż zastosowania sprzętu - SURFINGU POWIETRZNEGO w domu

Rehabilitacja Dawida Rehabilitacja Dawida

Przekazanie SURFINGU POWIETRZNEGO Dawidowi

Rehabilitacja Dawida Rehabilitacja Dawida

Instruktaż zastosowania DYSKÓW SENSOMOTORYCZNYCH w domu

Rehabilitacja Dawida Rehabilitacja Dawida

Przekazanie DYSKÓW SENSOMOTORYCZNYCH

Rehabilitacja Dawida
 

W sierpniu 2014 Fundacja Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski „PER CORDA” zakupiła dla dzieci nowe pomoce dydaktyczne do zajęć ruchowych - (małe kolorowe piłeczki – 20 szt. oraz 2 plastikowe pojemniki).

Podczas zajęć dzieci będą rozwijały:

 • Percepcję wzrokową,
 • Koordynację wzrokowo – ruchową,
 • Orientację przestrzenną,

Zajęcia ruchowe Zajęcia ruchowe

 

”RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ –INTEGRACJA DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH I ZDROWYCH”

31 października 2014r. FUNDACJA POMOCY DZIECIOM SPECJALNEJ TROSKI „PER CORDA” z siedzibą ul. Żywiecka 210 zakończyła projekt, który był realizowany w terminie od dnia 31.03.2014r. do dnia 31.10.2014r. w ramach realizacji ZADANIA PUBLICZNEGO 2014r. pod nazwą „Działalność na rzecz osób niepełnosprawnych - organizowanie zajęć integracyjnych”, dofinansowanego ze środków Urzędu Gminy Łodygowice nt: „RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ” – INTEGRACJA DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH I ZDROWYCH”.

W ramach projektu realizowane były INTEGRACYJNE ZAJĘCIA RUCHOWE, w których uczestniczyły niepełnosprawne dzieci ZSS oraz dzieci z klas 0B i 0B Bierna z ZS Nr 1 w Łodygowicach z filią w Biernej. Ponadto prowadzone były także indywidualne zajęcia ruchowe przez fizjoterapeutkę, w których uczestniczyły wyłącznie dzieci z ZSS. Zajęcia odbywały się na terenie ZSS.

Podczas zajęć fizjoterapeutka stosowała nowoczesne i specjalistyczne elementy - metod pracy z dziećmi:

 • PEDAGOGIKI ZABAWY,
 • STYMULACJI INTEGRACJI SENSORYCZNEJ,
 • RUCHU ROZWIJAJĄCEGO W.SHERBORNE,
CELEM prowadzonych integracyjnych zajęć ruchowych było ogólne usprawnianie ruchowe dzieci.

Dodatkowo dzięki realizacji projektu Fundacja zakupiła specjalistyczne pomoce do rozwijania sprawności ruchowej, które znajdują się na terenie ZSS i są wykorzystywane przez dzieci ZSS na zajęciach.

 • PIŁKĘ DUŻĄ – PUFĘ,
 • ZESTAW PIANKOWY – KOLOROWĄ TĘCZĘ,
 • DESKOROLKĘ DUŻĄ,
 • DESKĘ ROTACYJNĄ.

Zarząd Fundacji „PER CORDA” serdecznie dziękuję wszystkim za zaangażowanie w realizację projektu i współpracę.


ZAJĘCIA RUCHOWE – INTEGRACYJNE Z UCZNIAMI ZS Nr 1 w Łodygowicach

Ćwiczenia ruchowe z chustą

Razem możemy więcej

Ćwiczenia sprawnościowe z wykorzystaniem DESKOROLKI

Razem możemy więcej

Ćwiczenia sprawnościowe z wykorzystaniem KOLOROWEGO ZESTAWU – TĘCZA

Razem możemy więcej

ZAJĘCIA RUCHOWE – PROWADZONE INDYWIDUALNIE

Ćwiczenia ruchowe z wykorzystaniem DESKOROLKI ORAZ DESKI ROTACYJNEJ

Razem możemy więcej Razem możemy więcej
Razem możemy więcej Razem możemy więcej
 

”RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ –INTEGRACJA DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH I ZDROWYCH”

W miniony piątek (31.10.2014r.) dobiegła końca realizacja projektu ZADANIA PUBLICZNEGO 2014 dofinansowanego ze środków Urzędu Gminy Łodygowice nt: ”RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ – INTEGRACJA DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH I ZDROWYCH”, który trwał od marca 2014r. do października 2014 r. Uczestniczyły w nim dzieci z ZSS i dzieci z klas 0 B i 0 Bierna Zespołu Szkół Nr 1 w Łodygowicach z filią w Biernej. Dzieci miały przyjemność raz w miesiącu odwiedzać podopiecznych Fundacji „PER CORDA” i tam wspólnie uczestniczyć w zajęciach ruchowych prowadzonych przez specjalistę fizjoterapii. Dzieci pytane o to co najbardziej im się podobało, wspólnie chórem odpowiadały, że najfajniejsze były wyścigi na deskorolkach, gdzie wprowadzony mały element rywalizacji powodował, że każdy starał się wykonywać ćwiczenia najlepiej jak umiał. Równie fajne byłe zajęcia z chustą KLANZY, gdzie ćwiczyliśmy percepcję wzrokową i dotykową. Dużo radości sprawiły nam huśtawki, hamak i piankowe klocki, po których mogliśmy skakać niczym po kamieniach, ćwiczyliśmy dzięki temu koordynację wzrokowo - ruchową. Na koniec mogliśmy odpocząć na ogromnej pufce-piłce, na której mieściła się prawie cała grupa. Ten czas spędzony razem będziemy wspominać długo i z uśmiechem na naszych twarzach.

DZIĘKUJEMY!!!

Wychowawczyni Anna Jakubiec
oraz uczniowie Zespołu Szkól Nr 1
w Łodygowicach
klasa „0” B i O Bierna


Przywitanie się dzieci przed zajęciami – stosowanie podstawowych form grzecznościowych

Razem możemy więcej

Ćwiczenia ruchowe prowadzone na deskorolkach

Razem możemy więcej

Zabawy z dużą piłką – PUFĄ

Razem możemy więcej

Zabawy ruchowe prowadzone na KONIKU PODWIESZANYM i PLATFORMIE.
Kształtowanie obustronnej koordynacji wzrokowo – ruchowej, reakcji równoważnych oraz integracji odruchów tonicznych.

Razem możemy więcej Razem możemy więcej

Ćwiczenia koordynacji wzrokowo - ruchowej

Razem możemy więcej Razem możemy więcej

Ćwiczenia z wykorzystaniem elementów metody W.Sherborne

Razem możemy więcej

Ćwiczenia ruchowe prowadzone na nowym specjalistycznym sprzęcie - „POJAZD GO” POJAZD.
Rozwija: sprawność ruchową, ćwiczy mięśnie nóg, koordynację wzrokową- ruchową oraz koncentrację uwagi.
Razem możemy więcej

 

WOLONTARIAT Z FUNDACJĄ „PER CORDA”

WOLONTARIAT Z FUNDACJĄ „PER CORDA”

„SERDECZNE POROZUMIENIE”

W październiku 2014r. zostało zawarte porozumienie pomiędzy Prezesem Fundacji Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski „PER CORDA” w Łodygowicach a Dyrektorem Zespołu Szkół Nr 1 w Łodygowicach.

Przedmiotem porozumienia jest nawiązanie współpracy, której celem będzie propagowanie wśród dzieci i młodzieży idei wolontariatu oraz podstawowych zasad niesienia pomocy dzieciom specjalnej troski, a także promowanie w środowisku lokalnym działalności fundacji i grupy szkolnych wolontariuszy. Mamy nadzieję, że do wspólnie podejmowanych działań na rzecz dzieci niepełnosprawnych włączy się jak największa grupa uczniów i rodziców. Mamy już za sobą imprezę z okazji Dnia Dziecka, która odbyła się w czerwcu 2014r. na „Rancho” w Biernej oraz Zbiórkę Publiczną dla Dawida (19-20 lipiec 2014r.).

Po tych akcjach z całym przekonaniem możemy stwierdzić, iż uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Łodygowicach są zainteresowani wolontariatem, z radością poświęcają swój wolny czas i nie są obojętni na potrzeby niepełnosprawnych. Mamy nadzieję, że nasza współpraca okaże się bardzo owocna.


ZRÓBMY COŚ DOBREGO,
JA I TY

WOLONTARIAT Z FUNDACJĄ „PER CORDA”

GRUPA WOLONTARIUSZY - ZS NR 1 W ŁODYGOWICACH
WSPÓŁPRACUJĄCA Z FUNDACJĄ „PER CORDA

 

ZAKOŃCZONY I ROZLICZONY PROJEKT
REKLAMA DZIECIOM

FUNDACJA POMOCY DZIECIOM SPECJALNEJ TROSKI „PER CORDA” w Łodygowicach zakończyła i pozytywnie rozliczyła realizowany projekt dzięki dofinansowaniu ze środków Akcji Charytatywnej TVP Reklama Dzieciom 2012 nt: „INTEGRACJA I REHABILITACJA JAKO WAŻNY ELEMENT FUNKCJONOWANIA DZIECI SPECJALNEJ TROSKI W SPOŁECZEŃSTWIE”.

W ramach projektu prowadzone były INTEGRACYJNE ZAJĘCIA SENSOMOTORYCZNE. W zajęciach uczestniczyły dzieci ZSS w Łodygowicach oraz dzieci z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Kalnej.

ZAJĘCIA SENSOMOTORYCZNE w zespołach integracyjnych odbywały się 1 x w miesiącu wg: opracowanego harmonogramu zajęć. Natomiast REHABILITACJA była prowadzona 2 x w tygodniu (czwartek, piątek) przez specjalistę fizjoterapii. Do zajęć rehabilitacyjnych zakwalifikowano 20 dzieci Zespołu Szkół Specjalnych, które wymagały rehabilitacji.

W ramach projektu Fundacja „PER CORDA” zakupiła dla dzieci nowoczesne pomoce do zajęć sensomotorycznych.

 • HAMAK LAGUNA
 • BĄCZEK REHABILITACYJNY – TOPEK
 • DUŻĄ BECZKĘ REHABILITACYJNĄ
 • WYTWORNICĘ BANIEK
 • KOŁYSKĘ - RÓWNOWAŻNIĘ

W trakcie integracyjnych ZAJĘĆ SENSOMOTORYCZNYCH specjaliści pracujący z dziećmi stosowali różnorodne metody pracy z dziećmi:

 • PEDAGOGIKI ZABAWY,
 • RUCHU ROZWIJAJĄCEGO W.SHERBORNE,
 • INTEGRACJI SENSORYCZNEJ,
 • DOGOTERAPII.

Głównymi celami przeprowadzonych zajęć była integracja dzieci poprzez zabawy i ćwiczenia ruchowe, wpływające na lepsze poznanie siebie nawzajem, budowanie wzajemnego zaufania i otwartości oraz nauka współpracy i współdziałania w grupie.

ZAJĘCIA Z ZAKRESU REHABILITACJI PROWADZONE
INDYWIDUALNIE Z KAŻDYM DZIECKIEM.

W ramach działalności Fundacji „PER CORDAZAJĘCIAMI REHABILITACYJNYMI objęte były dzieci upośledzone w stopniu głębokim i znacznym. Występują u nich wady wzroku, słuchu, niedowłady lub porażenia kończyn oraz wiele różnych schorzeń wymagających specjalistycznego leczenia.

ZAJĘCIA REHABILITACYJNE miały na celu wykształcenie u nich nawyku działania, które powodują, że kierują oni uwagę na zewnątrz oraz potrafią obsługiwać się sami bądź w granicach swoich możliwości współdziałać przy ubieraniu, chodzeniu, myciu czy jedzeniu.

Dzieci z umiarkowanym, znacznym i głębokim upośledzeniem umysłowym są grupą, w której zaobserwować można bardzo różne postacie kliniczne upośledzenia, wyznaczające specjalne potrzeby rehabilitacyjne oraz wymagają zastosowania wobec osób nich szczególnych, specjalistycznych metod oddziaływania pedagogiczno - leczniczego.

Dzięki prowadzonym zajęciom sensomotorycznym i integracyjnym daliśmy możliwość rozwoju obu grupom dzieci poprzez:

 • nabycie nowych umiejętności ruchowych,
 • poprawienie sprawności motoryki małej i dużej, koordynacji wzrokowo-ruchowej dziecka oraz orientacji w schemacie własnego ciała,
 • usprawnienie zaburzonych funkcji,
 • zauważenie problemów osób niepełnosprawnych na etapie przygotowania do „doskonałego” funkcjonowania w życiu społecznym,
 • przełamanie barier i lęków przed kontaktem z osobami niepełnosprawnymi przez poznanie sposobów właściwego zachowania się wobec nich,

Realizacja projektu przyniosła wiele korzyści i utwierdziła w przekonaniu, że warto przełamywać bariery i rozwijać relacje dzieci, które mogą zaowocować w późniejszym ich życiu.


Podziękowania
 

REHABILITACJA PROWADZONA INDYWIDUALNIE Z KAŻDYM DZIECKIEM.

Fundacja Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski „PER CORDA” z siedzibą w Łodygowicach, ul. Żywiecka 210 zaplanowała prowadzenie REHABILITACJI RUCHOWEJ od września 2014r. do czerwca 2015r. REHABILITACJA prowadzona jest indywidualnie z każdym dzieckiem przez wysoko wykwalifikowaną fizjoterapeutkę. Rehabilitacja prowadzona jest na terenie ZSS w Łodygowicach, 2 x w tygodniu: czwartek w godz: od 13:00 - do 18:00 oraz w piątek w godz: od 13:00 – do 16:00. Na rehabilitację zostało zakwalifikowanych 17 dzieci, które przebywają na zajęciach świetlicowych, a także dzieci dowożone osobiście przez rodziców. Rodzice dowożący dzieci mają możliwość uczestniczenia w rehabilitacji. Rodzice otrzymują instruktaż prowadzonych ćwiczeń rehabilitacyjnych, które mogą następnie kontynuować z dzieckiem w domu.

PRZYKŁADOWE ĆWICZENIA REHABILITACYJNE

PRZYKŁADOWE ĆWICZENIA REHABILITACYJNE PRZYKŁADOWE ĆWICZENIA REHABILITACYJNE

DOSTOSOWANE DO INDYWIDUALNYCH MOŻLIWOŚCI KAŻDEGO DZIECKA

PRZYKŁADOWE ĆWICZENIA REHABILITACYJNE PRZYKŁADOWE ĆWICZENIA REHABILITACYJNE

PROWADZONE INDYWIDUALNIE PRZEZ FIZJOTERAPEUTKĘ

PRZYKŁADOWE ĆWICZENIA REHABILITACYJNE PRZYKŁADOWE ĆWICZENIA REHABILITACYJNE
PRZYKŁADOWE ĆWICZENIA REHABILITACYJNE

 
szlachetna paczka

FUNDACJA POMOCY DZIECIOM SPECJALNEJ TROSKI „PER CORDA” z siedzibą ul. Żywiecka 210 w Łodygowicach w sierpniu 2014 r. dołączyła do współpracy z Wolontariuszami w ramach projektu „SZLACHETNA PACZKA”. Pomoc Fundacji polega na dotarciu do rodzin będących w potrzebie:

 • Rodzin borykających się głównie z niepełnosprawnością.

Projekt „SZLACHETNA PACZKA” ma charakter ogólnopolski i jak żadna inna akcja charytatywna w Polsce w przemyślany sposób łączy działania setek tysięcy osób: wolontariuszy, rodziny w potrzebie, darczyńców i dobroczyńców.

Rodziny w potrzebie oprócz konkretnej pomocy otrzymują nadzieję na lepsze jutro i impuls do zmiany.

 

Fundacja Pomocy Dzieciom Per Corda

REHABILITACJA DAWIDA


Dawid ma 16 lat. W czerwcu 2014 r. przeszedł operację obustronnego wydłużenia ścięgien Achillesa. Do osiągnięcia lepszej sprawności konieczna jest stała rehabilitacja. W ciągu roku szkolnego chłopiec uczestniczył w rehabilitacji, która była prowadzona przez fundację na terenie szkoły, natomiast w czasie przerwy wakacyjnej byłby z niej wyłączony. W związku z powyższym, zrodził się pomysł, by kontynuować rehabilitację w okresie letnim w domu Dawida.

Zajęcia odbywały się 2 razy w tygodniu. Pracowaliśmy nad rozciągnięciem przykurczonych mięśni czworogłowych, poprawą stabilizacji w obrębie stawów kolanowych, uruchomieniem miednicy, poprawą równowagi oraz nauką prawidłowego wzorca chodu.

W trakcie 2 miesięcy regularnych ćwiczeń, jakość chodu Dawida znacznie się poprawiła.

Jeszcze raz w imieniu Zarządu oraz Rady Fundatorów FUNDACJI POMOCY DZIECIOM SPECJALNEJ TROSKI „PER CORDA” w Łodygowicach z siedzibą. ul. Żywiecka 210 serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom za okazane serce i pomoc w zorganizowaniu rehabilitacji dla Dawida.

Rehabilitacja Dawida
 

W sierpniu 2014 Fundacja Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski „PER CORDA” zakupiła dla dzieci nowe pomoce dydaktyczne do zajęć ruchowych - (małe kolorowe piłeczki – 20 szt. oraz 2 plastikowe pojemniki).

Podczas zajęć dzieci będą rozwijały:

 • Percepcję wzrokową,
 • Koordynację wzrokowo – ruchową,
 • Orientację przestrzenną,

Zajęcia ruchowe Zajęcia ruchowe

 

„Najpewniejszym sposobem, by czuć się szczęśliwym,
to sprawić, by ktoś inny był szczęśliwy...”

⁄ H.Jackson Brown ⁄


Dzięki fundacji Dawid będzie w dalszym ciągu rehabilitowany!
Dawid ma 16 lat . Jest to niezwykle pogodny i wesoły chłopiec. Od kilku lat jest podopiecznym Fundacji „PER CORDA” w Łodygowicach. W czerwcu 2014 r. przeszedł operację obustronnego wydłużenia ścięgien Achillesa, w wyniku której konieczna jest stała rehabilitacja. W ciągu roku szkolnego chłopiec uczestniczył w zajęciach ruchowych, które były prowadzone na terenie szkoły przez fundację, natomiast w czasie przerwy wakacyjnej byłby z nich wyłączony. W związku z powyższym, zrodził się pomysł, by kontynuować ćwiczenia w okresie letnim w domu chłopca, zważywszy na fakt, iż są znaczne postępy. Dlatego też Zarząd Fundacji „PER CORDA” oraz Rada Fundatorów zorganizowała w czasie Polsko – Czeskiego Kulturalnego Lata w Łodygowicach zbiórkę publiczną na rehabilitację Dawida. Akcja cieszyła się ogromną popularnością, pozyskano 1,440 zł. Pieniądze w całości zostaną przeznaczone na ćwiczenia chłopca.

Dziękujemy i mamy nadzieję, że z Waszą pomocą – Wspaniałymi Darczyńcami z Łodygowic i nie tylko, Dawid będzie mógł szybko powrócić do zdrowia. Ponadto pragniemy podziękować wolontariuszom – uczniom z SZ nr1 w Łodygowicach oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji zbiórki, a w szczególności Panu Wójtowi Gminy Łodygowice – Andrzejowi Piterze oraz Pani Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury – Renacie Talik.


Dawid


ZARZĄD I RADA FUNDATORÓW
FUNDACJI „PER CORDA”

 

Fundacja Pomocy Dzieciom Per Corda

Fundacja Pomocy Dzieciom
Specjalnej Troski "PER CORDA"

z siedzibą w Łodygowicach
przy ul. Żywieckiej 210


INFORMACJA O WYNIKACH ZBIÓRKI PUBLICZNEJ

Fundacja Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski „PER CORDA” z siedzibą w Łodygowicach przy ul. Żywieckiej 210 na podstawie Decyzji Nr 1/2014 wydanej przez Wójta Gminy Łodygowice dnia 11.07.2014r. informuje, że prowadziła ZBIÓRKĘ PUBLICZNĄ w formie sprzedaży przedmiotów na Boisku LKS „Słowian” podczas imprezy masowej Polsko-Czeskie Kulturalne Lato w Łodygowicach w dniach 19–20 lipca 2014r. Podczas zbiórki zebrano środki pieniężne w kwocie 1 444,00 zł. (słownie: jeden tysiąc czterysta czterdzieści cztery złote 00/100gr).

Zebrana kwota w całości zostanie przeznaczona wyłącznie na rehabilitację Dawida – podopiecznego Fundacji „PER CORDA”.

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM INSTYTUCJOM I OSOBOM, KTÓRE WSPARŁY ZBIÓRKĘ. ZA OKAZANĄ POMOC W IMIENIU NASZYM I DAWIDA SERDECZNIE DZIĘKUJEMY !!!

Zarząd Fundacji „PER CORDA” oraz Rada Fundatorów

Zbiórka Publiczna Zbiórka Publiczna
Zbiórka Publiczna Zbiórka Publiczna
Zbiórka Publiczna Zbiórka Publiczna
Zbiórka Publiczna Zbiórka Publiczna
Zbiórka Publiczna Zbiórka Publiczna
Zbiórka Publiczna

 
wakacje 2014
 

W czerwcu Fundacja Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski „PER CORDA” w Łodygowicach zakończyła zajęcia przed przerwą wakacyjną w ramach realizacji projektu nt: „RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ” - INTEGRACJA DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH I ZDROWYCH”. W ramach projektu realizowane były INTEGRACYJNE ZAJĘCIA RUCHOWE, w których uczestniczyły niepełnosprawne dzieci ZSS oraz dzieci ZS Nr 1 z klasy O B w Łodygowicach. Prowadzone były także INDYWIDUALNE ZAJĘCIA RUCHOWE z dziećmi ZSS, przez wykwalifikowaną specjalistkę fizjoterapii, w których uczestniczyło 16 dzieci. W ramach realizacji zadania publicznego Fundacja „PER CORDA” zakupiła specjalistyczne pomoce do rozwijania sprawności ruchowej.

ZAJĘCIA RUCHOWE PROWADZONE W ZESPOLE INTEGRACYJNYM

Integracja dzieci niepełnosprawnych Integracja dzieci niepełnosprawnych

SPECJALISTYCZNE POMOCE DOROZWIJANIA SPRAWNOŚCI RUCHOWEJ ZAJĘCIA Z ZAKRESU INDYWIDUALNYCH ZAJĘĆ RUCHOWYCH

Integracja dzieci niepełnosprawnych Integracja dzieci niepełnosprawnych
Integracja dzieci niepełnosprawnych Integracja dzieci niepełnosprawnych

W ramach działalności Fundacji „PER CORDA” ZAJĘCIAMI RUCHOWYMI objęte są dzieci upośledzone w stopniu głębokim i znacznym. Występują u nich wady wzroku, słuchu, niedowłady lub porażenia kończyn oraz wiele różnych schorzeń wymagających specjalistycznego leczenia.

ZAJĘCIA RUCHOWE mają na celu wykształcenie u nich nawyku działania, które powoduje, że kierują oni uwagę na zewnątrz oraz potrafią obsługiwać się sami bądź w granicach swoich możliwości współdziałać przy ubieraniu, chodzeniu, myciu czy jedzeniu.

Osoby z umiarkowanym, znacznym i głębokim upośledzeniem umysłowym są grupą, w której zaobserwować można bardzo różne postacie kliniczne upośledzenia, wyznaczające specjalne potrzeby rehabilitacyjne oraz wymagają zastosowania wobec osób nich szczególnych, specjalistycznych metod oddziaływania pedagogiczno - leczniczego.

ĆWICZENIA USPRAWNIAJĄCE OGÓLNĄ SPRAWNOŚĆ RUCHOWĄ DZIECKA PROWADZONE PRZEZ FIZJOTERAPEUTKĘ

Integracja dzieci niepełnosprawnych
Integracja dzieci niepełnosprawnych Integracja dzieci niepełnosprawnych
 

UŚMIECH DZIECKA
Z FUNDACJĄ „PER CORDA”

14 czerwca 2014r. w Gospodarstwie Agroturystycznym „RANCHO” w Biernej, dzięki życzliwości i gościnności Państwa M.M. Pasierbków odbyła się niecodzienna impreza z okazji DNIA DZIECKA. Uczestniczyli w niej niepełnosprawni podopieczni fundacji oraz wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr1 w Łodygowicach. Atrakcji było co nie miara:

 • zajęcia plastyczne, w trakcie których dzieci specjalnej troski z pomocą zdrowych kolegów oraz rodziców wykonywali oryginalne ozdoby,
 • zabawy ruchowe, a także tańce i „łamańce” przy muzyce na świeżym powietrzu,
 • czary z balonami, czyli tworzenie z nadmuchanych baloników (pod opieką niezwykłego Pawła) koni, słoni, żółwi, węży itd.
 • wspólna biesiada przy ognisku,
 • zaprzyjaźnianie się ze zwierzętami – małymi kucykami, kózkami, osiołkami.

Na twarzach uczestników i ich rodziców malowała się radość, szczęście i zadowolenie z mile spędzonego, sobotniego popołudnia.

Państwu M.M. Pasierbek, wielkodusznym sponsorom, wolontariuszom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej zabawy gorąco dziękujemy.

Mamy nadzieję, że takie wspaniałe spotkania integracyjne na stałe wpiszą się w nasz kalendarz.

...wyrażając ogromną wdzięczność za życzliwość, wrażliwość na problemy dzieci specjalnej troski oraz otwartość na nasze prośby i pomysły...

DZIĘKUJEMY!!!

ZARZĄD ORAZ RADA FUNDATORÓW
FUNDACJI „PER CORDA”


ZAJĘCIA PLASTYCZNE

Uśmiech dziecka z PerCordą Uśmiech dziecka z PerCordą

OTO EFEKTY NASZYCH DZIAŁAŃ
(zapachniało kawą!)

Uśmiech dziecka z PerCordą Uśmiech dziecka z PerCordą

My też mamy wielkie serca...

Uśmiech dziecka z PerCordą
Uśmiech dziecka z PerCordą Uśmiech dziecka z PerCordą

TO MY - NIEZAWODNA GRUPA WOLONTARIUSZY
Z ZS NR 1 W ŁODYGOWICACH

Uśmiech dziecka z PerCordą

PRZEZ ŻOŁĄDEK DO SERCA ZWIERZĄTEK :)

Uśmiech dziecka z PerCordą Uśmiech dziecka z PerCordą

TAŃCE I ŁAMAŃCE
(najlepiej w zielonych rękawicach)

Uśmiech dziecka z PerCordą Uśmiech dziecka z PerCordą

I jeszcze raz do góry, i pod same chmury!!!

Uśmiech dziecka z PerCordą Uśmiech dziecka z PerCordą

Najlepsza kiełbaska z ogniska...

Uśmiech dziecka z PerCordą

DZIEŃ DZIECKA 2014 Z FUNDACJĄ „PER CORDA”
na „RANCHO”- Bierna

Dzień dziecka 2014
 

Zajęcia integracyjne w ramach projektu
REKLAMA DZIECIOM

16 maja 2014r. odbyły się kolejne INTEGRACYJNE ZAJĘCIA SENSOMOTORYCZNE w ramach projektu dofinansowanego ze środków TVP Reklama Dzieciom nt: „INTEGRACJA I REHABILITACJA JAKO WAŻNY ELEMENT FUNKCJONOWANIA DZIECI SPECJALNEJ TROSKI W SPOŁECZEŃSTWIE” realizowanego przez FUNDACJĘ POMOCY DZIECIOM SPECJALNEJ TROSKI „PER CORDA” w Łodygowicach.

W zajęciach uczestniczyły dzieci ZSS w Łodygowicach oraz dzieci z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Kalnej. Głównymi celami przeprowadzonych zajęć była integracja dzieci poprzez zabawy ruchowe, wpływające na lepsze poznanie siebie nawzajem, budowanie wzajemnego zaufania i otwartości oraz nauka współpracy i współdziałania w grupie.

ZABAWY RUCHOWE Z PIŁKĄ

TVP Reklama dzieciom TVP Reklama dzieciom

ZABAWY RUCHOWE Z DESKOROLKĄ

TVP Reklama dzieciom TVP Reklama dzieciom

ZABAWY RUCHOWE – Z GĄSIENICĄ

TVP Reklama dzieciom

ZAJĘCIA KOŃCOWE – WYCISZAJĄCE GRUPĘ

TVP Reklama dzieciom
 

Dnia 25 kwietnia 2014r. odbyły się kolejne integracyjne zajęcia ruchowe prowadzone przez Fundację „PER CORDA” w ramach projektu „RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ” - INTEGRACJA DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH I ZDROWYCH”.


ĆWICZENIA Z CHUSTĄ – ZASTOSOWANIE METODY PEDAGOGIKI ZABAWY

ĆWICZENIA Z CHUSTĄ – ZASTOSOWANIE METODY PEDAGOGIKI ZABAWY ĆWICZENIA Z CHUSTĄ – ZASTOSOWANIE METODY PEDAGOGIKI ZABAWY
ĆWICZENIA Z CHUSTĄ – ZASTOSOWANIE METODY PEDAGOGIKI ZABAWY

ĆWICZENIA SKOCZNE – WYKONANE ZA POMOCĄ GĄSIENICY

ĆWICZENIA SKOCZNE – WYKONANE ZA POMOCĄ GĄSIENICY ĆWICZENIA SKOCZNE – WYKONANE ZA POMOCĄ GĄSIENICY
ĆWICZENIA SKOCZNE – WYKONANE ZA POMOCĄ GĄSIENICY
 
 

WESOŁEGO ALLELUJA!!!

Z okazji zbliżających się Świat Wielkanocnych Zarząd FUNDACJI POMOCY DZIECIOM SPECJALNEJ TROSKI „PER CORDA” własnoręcznie wykonał świąteczne kartki Wielkanocne, które przekazał wszystkim przyjaciołom, sympatykom oraz osobom wspierającym działalność FUNDACJI „PER CORDA”.

kartki Wielkanocne kartki Wielkanocne
 

FUNDACJA POMOCY DZIECIOM SPECJALNEJ TROSKI „PER CORDA” w Łodygowicach w terminie od dnia 03.03. 2014r. do dnia 31.10.2014r., (z wyłączeniem przerwy letniej) realizuje projekt w ramach realizacji ZADANIA PUBLICZNEGO 2014 pod nazwą” „Działalność na rzecz osób niepełnosprawnych – organizowanie zajęć integracyjnych”, dofinansowanego ze środków Urzędu gminy Łodygowice

nt: „”RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ” - INTEGRACJA DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH I ZDROWYCH”.

W ramach projektu realizowane są INTEGRACYJNE ZAJĘCIA RUCHOWE, w których uczestniczą niepełnosprawne dzieci ZSS oraz dzieci ZS Nr 1 z klasy O B w Łodygowicach. Prowadzone są także indywidualne zajęcia ruchowe z dziećmi ZSS.

W ramach realizacji zadania publicznego Fundacja „PER CORDA” zakupiła specjalistyczne pomoce do rozwijania sprawności ruchowej.

 • PIŁKA – PUFA
 • ZESTAW PIANKOWY – TĘCZA
 • DESKOROLKA DUŻA
 • DESKA ROTACYJNA

Specjalistyczne pomoce do rozwijania sprawności ruchowej Specjalistyczne pomoce do rozwijania sprawności ruchowej
Specjalistyczne pomoce do rozwijania sprawności ruchowej Specjalistyczne pomoce do rozwijania sprawności ruchowej
Specjalistyczne pomoce do rozwijania sprawności ruchowej Specjalistyczne pomoce do rozwijania sprawności ruchowej
Specjalistyczne pomoce do rozwijania sprawności ruchowej

DESKA ROTACYJNA - będzie wykorzystana do terapii stymulującej układ przedsionkowy przy podwrażliwości przedsionkowej. Ćwiczenia na desce rotacyjnej stymulują rozwój mechanizmów rotacji w obrębie tułowia oraz zdolność do izolacji ruchów oczu od ruchu głowy i reakcji zgięciowych poprzez wzmacnianie mięśni zginaczy.

Natomiast ćwiczenia na DESKOROLCE DUŻEJ stymulują integrację tonicznego odruchu błednikowego poprzez wzmacnianie reakcji wyprostnych na brzuchu i reakcji zgięciowych na plecach. Sprzęt ten stosowany jest również w rozwijaniu i korygowaniu obustronnej koordynacji ruchowej i silnej stymulacji receptorów ruchu liniowego układu przedsionkowego. Zadania z wykorzystaniem deskorolki wykonujemy głównie przy zaburzeniach ruchowych o bazie sensorycznej – dyspraksje i zaburzenia posturalne.

 

„NIE MA TAKIEGO WIELKIEGO CZYNU, KTÓRY BY NIE POWSTAŁ Z JAKIEGOŚ WIELKIEGO MARZENIA”

/George Duhamel/

Dnia 14 marca 2014r., odbyło się uroczyste otwarcie nowego budynku ZSS w Łodygowicach. Z okazji uroczystości Zarząd Fundacji Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski „PER CORDA” w Łodygowicach przygotował i wręczył dzieciom na pamiątkę symboliczne upominki.

UPOMINKI NA PAMIĄTKĘ OTWARCIA NOWEJ CZĘŚCI SZKOŁY

UPOMINKI NA PAMIĄTKĘ OTWARCIA NOWEJ CZĘŚCI SZKOŁY

UPOMINKI NA PAMIĄTKĘ OTWARCIA NOWEJ CZĘŚCI SZKOŁY UPOMINKI NA PAMIĄTKĘ OTWARCIA NOWEJ CZĘŚCI SZKOŁY
 

Zajęcia integracyjne w ramach projektu
REKLAMA DZIECIOM

FUNDACJA POMOCY DZIECIOM SPECJALNEJ TROSKI „PER CORDA” w Łodygowicach realizuje projekt dzięki dofinansowaniu ze środków TVP Reklama Dzieciom nt: „INTEGRACJA I REHABILITACJA JAKO WAŻNY ELEMENT FUNKCJONOWANIA DZIECI SPECJALNEJ TROSKI W SPOŁECZEŃSTWIE”.

Dnia 10 stycznia 2014r. odbyły się kolejne INTEGRACYJNE ZAJĘCIA SENSOMOTORYCZNE. W zajęciach uczestniczą dzieci ZSS w Łodygowicach oraz dzieci z Zespołu Szkoły PodstawowejGimnazjum w Kalnej.

ZAJĘCIA SENSOMOTORYCZNE w zespołach integracyjnych odbywają się 1 raz w miesiącu wg: opracowanego harmonogramu zajęć. Natomiast REHABILITACJA jest prowadzona 2 razy w tygodniu (czwartek, piątek) przez specjalistę fizjoterapii. Do zajęć rehabilitacyjnych zakwalifikowano 20 dzieci ZSS, które wymagają rehabilitacji.

W ramach projektu Fundacja „PER CORDA” zakupiła na zajęcia dla dzieci ciekawe, profesjonalne i nowoczesne pomoce.

 • HAMAK LAGUNA
 • BĄCZEK REHABILITACYJNY – TOPEK
 • DUŻĄ BECZKĘ REHABILITACYJNĄ
 • WYTWORNICĘ BANIEK

W trakcie integracyjnych ZAJĘĆ SENSOMOTORYCZNYCH stosuje się różnorodne metody pracy z dziećmi:

 • PEDAGOGIKI ZABAWY,
 • RUCHU ROZWIJAJĄCEGO W.SHERBORNE,
 • INTEGRACJI SENSORYCZNEJ,
 • DOGOTERAPII.

ZABAWY Z CHUSTĄ ZASTOSOWANIE METODY
PEDAGOGIKI ZABAWY

TVP Reklama dzieciom TVP Reklama dzieciom

STUMULACJA PERCEPCJI WZROKOWEJ I DOTYKOWEJ

TVP Reklama dzieciom TVP Reklama dzieciom

ĆWICZENIA KOORDYNACJI WZROKOWO – RUCHOWEJ

TVP Reklama dzieciom TVP Reklama dzieciom

INDYWIDUALNE ZAJĘCIA Z ZAKRESU REHABILITACJI

TVP Reklama dzieciom TVP Reklama dzieciom
TVP Reklama dzieciom
 
Życzenia świąteczne od Fundacji Per Corda
 

DZIĘKUJEMY!

WSZYSTKIM DARCZYŃCOM, KTÓRZY WSKAZALI FUNDACJĘ "PER CORDA" I PRZEKAZALI DLA NASZYCH PODOPIECZNYCH SWÓJ 1%


W ubiegłym roku dzięki Państwa zaangażowaniu udało nam się zebrać:

20 676,30 zł.

Środki powyższe zostaną przeznaczone na leczenie, rehabilitację i opiekę nad dziećmi niepełnosprawnymi. Będziemy mogli również dokonać kolejnych zakupów specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego i sprzętu do integracji sensomotorycznej.


 

FUNDACJA POMOCY DZIECIOM SPECJALNEJ TROSKI "PER CORDA" w Łodygowicach rozpoczęła realizację projektu dofinansowanego ze środków TVP Reklama Dzieciom 2012 nt: "INTEGRACJA I REHABILITACJA JAKO WAŻNY ELEMENT FUNKCJONOWANIA DZIECI SPECJALNEJ TROSKI W SPOŁECZEŃSTWIE".

Projekt realizowany jest od 1.11.2013r. i potrwa do 31.06.2014r. W ramach projektu będą prowadzone integracyjne ZAJĘCIA SENSOMOTORYCZNE oraz REHABILITACJA.

W zajęciach uczestniczą dzieci ZSS w Łodygowicach oraz dzieci z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Kalnej. Rehabilitacja będzie prowadzona z dziećmi 2x w tygodniu, natomiast zajęcia integracyjne będą odbywały się 1x w miesiącu.

W ramach projektu Fundacja "PER CORDA" zakupiła ciekawe i specjalistyczne pomoce na zajęcia dla dzieci do rozwijania koordynacji ruchowej, ćwiczeń wszystkich partii ciała, ćwiczeń gimnastycznych.

 • BĄCZEK REHABILITACYJNY – TOPEK
 • HAMAK LAGUNA
TVP Reklama dzieciom TVP Reklama dzieciom
TVP Reklama dzieciom TVP Reklama dzieciom
TVP Reklama dzieciom
 

Od marca 2013r. do października 2013r. Fundacja Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski "PER CORDA" realizowała projekt w ramach zadania publicznego Urzędu Gminy 2013r.

nt: "INTEGRACJA DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH I ZDROWYCH PODSTAWĄ KONTAKTÓW SPOŁECZNYCH W PÓŹNIEJSZYM ŻYCIU".

Głównym celem projektu było przeprowadzenie integracyjnych zajęć sensomotorycznych (ruchowych) dla dzieci niepełnosprawnych oraz zajęć utrwalających nabyte umiejętności w większych zespołach integracyjnych z pomocą zdrowych kolegów.

W zajęciach uczestniczyli uczniowie ZSS oraz ich koledzy, uczniowie klasy IV a z ZS Nr 1 w Łodygowicach. Zajęcia integracyjne dały dzieciom możliwość lepszego poznania siebie nawzajem, budowania wzajemnego zaufania i otwartości oraz były nauką współpracy i współdziałania w grupie. Na zakończenie zajęć uczniowie kl. IV a wykonali logo FUNDACJI "PER CORDA" - różnorodnymi technikami. Ponadto wspólnie podsumowaliśmy wszystkie zajęcia przeprowadzone w zespołach integracyjnych.

Realizacja projektu przyniosła wiele korzyści i utwierdziła w przekonaniu, że warto przełamywać bariery i rozwijać relacje dzieci niepełnosprawnych i zdrowych, które mogą zaowocować w późniejszym ich życiu.

Śmiało można powtórzyć słowa za G. Hundertmarck:

"PASJONUJĄCE JEST OBSERWOWANIE JAK SZYBKO ROZWIJA SIĘ NIEPEŁNOSPRAWNE DZIECKO W STYMULUJACYM JE OTOCZENIU, JAK ROZWIJA SIĘ WSPÓLNOTA, A WSZYSCY JEJ UCZESTNICY WZAJEMNIE WZBOGACAJĄ I JAK, MAMY NADZIEJĘ – TWORZY SIĘ PODSTAWA KONTAKTÓW SPOŁECZNYCH W PÓŹNIEJSZYM ŻYCIU".

Logo Fundacji "PER CORDA" w Łodygowicach wykonane przez uczniów ZS Nr 1 w Łodygowicach - różnorodnymi technikami plastycznymi.

Per Corda ZAJĘCIA SENSOMOTORYCZNE Per Corda ZAJĘCIA SENSOMOTORYCZNE
Per Corda ZAJĘCIA SENSOMOTORYCZNE Per Corda ZAJĘCIA SENSOMOTORYCZNE

Podsumowane zajęć w zespołach integracyjnych przez uczniów klasy IVa ZS Nr 1 w Łodygowicach.Podsumowanie zajęć
Podsumowanie zajęć
 

Po przerwie wakacyjnej FUNDACJA POMOCY DZIECIOM SPECJALNEJ TROSKI "PER CORDA" kontynuuje projekt dofinansowany ze środków Urzędu Gminy Łodygowice w ramach realizacji ZADANIA PUBLICZNEGO 2013

nt: "Integracja dzieci niepełnosprawnych i zdrowych szansą rozwoju kontaktów społecznych w późniejszym życiu"

Odbyły się kolejne ZAJĘCIA SENSOMOTORYCZNE w ramach rozpoczętego w poprzednim roku szkolnym projektu. W zajęciach biorą udział niepełnosprawni uczniowie ZSS oraz ich koledzy, uczniowie klasy IV a z ZS Nr 1 w Łodygowicach. Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowaną fizjoterapeutkę w zespołach integracyjnych. Ponadto w zajęciach uczestniczą również nauczyciele - opiekunowie poszczególnych grup.

Do zajęć sensomotorycznych prowadzonych w zespołach integracyjnych, zostały zakupione specjalistyczne pomoce:

Zajęcia sensomotoryczne Zajęcia sensomotoryczne
Zajęcia sensomotoryczne Zajęcia sensomotoryczne

Zajęcia realizowane przed przerwą wakacyjną:

Zajęcia sensomotoryczne Zajęcia sensomotoryczne
Zajęcia sensomotoryczne Zajęcia sensomotoryczne
Zajęcia sensomotoryczne Zajęcia sensomotoryczne

Zajęcia przeprowadzone po przerwie wakacyjnej:

Zajęcia sensomotoryczne Zajęcia sensomotoryczne
Zajęcia sensomotoryczne Zajęcia sensomotoryczne
 

Fundacja Pomocy Dzieciom Per Corda

Fundacja Pomocy Dzieciom
Specjalnej Troski "PER CORDA"

z siedzibą w Łodygowicach
przy ul. Żywieckiej 210

do dnia 30.04.2013r. prowadziła na terenie gminy zbiórkę publiczną na podstawie decyzji nr 2/2012 wydanej przez Wójta Gminy Łodygowice dnia 27.11.2012r.


INFORMACJA O WYNIKACH ZBIÓRKI PUBLICZNEJ

W wyniku przeprowadzonej zbiórki zebrano kwotę 7 438,37 zł (słownie: siedem tysięcy czterysta trzydzieści osiem złotych 37/100). Zebrana kwota zostanie w całości przeznaczona na operacje i leczenie Ani – podopiecznej fundacji.

Na dzień dzisiejszy Ania jest po pierwszym zabiegu ucha prawego połączonym z częściową jego rekonstrukcją. Na ten cel wydano kwotę 4 350,00 zł (słownie: cztery tysiące trzysta pięćdziesiąt złotych 00/100).

Pomoc dla ANI Pomoc dla ANI

Dziękujemy raz jeszcze wszystkim za okazane serca!

Zarząd Fundacji "PER CORDA"

 

Od dnia 1 marca 2013r. realizowany jest projekt przez Fundację Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski "PER CORDA" w Łodygowicach dofinansowany ze środków Urzędu Gminy Łodygowice w ramach realizacji zadania publicznego 2013.

nt: "Integracja dzieci niepełnosprawnych i zdrowych szansą rozwoju kontaktów społecznych w późniejszym życiu"

W ramach projektu organizowane są zajęcia sensomotoryczne w okresie od 1.03.2013r. do 31.10.2013r. (z wyłączeniem przerwy wakacyjnej).

W zajęciach biorą udział uczniowie ZSS oraz uczniowie ZS Nr.1 w Łodygowicach. Zajęcia prowadzone są w zespołach integracyjnych przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę.

Celem prowadzonych zajęć sensomotorycznych (ruchowych) jest danie dzieciom specjalnej troski perspektywy wzięcia pełnego na miarę ich możliwości udziału w społeczeństwie i kulturze, minimalizowanie upośledzających skutków niepełnosprawności oraz maksymalne usprawnienie motoryki małej i dużej, koordynacji wzrokowo-ruchowej u dzieci z dysfunkcją ruchu. Natomiast dla dzieci zdrowych zajęcia te będą motywacją do przełamywania barier i lęków przed kontaktem z osobami niepełnosprawnymi, a także kształtują postawę tolerancji i opiekuńczości wobec dzieci specjalnej troski. W trakcie realizacji zajęć z zakresu sensomotoryki (ruchu) dzieci niepełnosprawne będą miały także możliwość nabycia umiejętności oraz próbowania ich zastosowania podczas cyklicznych spotkań ze swoimi zdrowymi kolegami. Dzieci zdrowe będą ponadto miały możliwość nauczenia się akceptacji i tolerancji oraz zauważenia specyfiki działań dzieci sprawnych inaczej.

W ramach realizacji projektu Fundacja "PER CORDA" zakupiła dla dzieci specjalistyczne sprzęty niezbędne do stymulacji sensomotorycznej:

 • MEGATUNEL - 1 szt.
 • MINI RZECZKĘ – 1 komplet
 • ŁĄCZNIKI – 3 komplety

Zajęcia sensomotoryczne Zajęcia sensomotoryczne
Zajęcia sensomotoryczne
 
Pomoc dla Ani

Informujemy, że podopieczna Fundacji "PER CORDA" Ania Ryba, dla której organizowany był KONCERT CHARYTATYWNY jest już po operacji. Koncert odbył się w Pietrzykowicach dnia 16 grudnia 2012r., a jego celem było sfinansowanie operacji i leczenia Ani. Operację Ani przeprowadził Prof. dr hab. med. H. Skarżyński - specjalista otolaryngolog audiolog i foniatra w MIĘDZYNARODOWYM CENTRUM SŁUCHU I MOWY – grupa "MEDINCUS" ul. Mokra 7, Kajetany 05-830 Nadarzyn na Oddziale Otorynolaryngologii dnia 2 lutego 2013r.

Jeszcze raz
DZIĘKUJEMY !!!
wszystkim, którzy wzięli udział w akcji "Pomoc dla ANI".

Podopieczna Fundacji „PER CORDA” Ania Ryba Podopieczna Fundacji „PER CORDA” Ania Ryba
Podopieczna Fundacji „PER CORDA” Ania Ryba Podopieczna Fundacji „PER CORDA” Ania Ryba
Podopieczna Fundacji „PER CORDA” Ania Ryba Podopieczna Fundacji „PER CORDA” Ania Ryba
 
 


Fundacja Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski
"PER CORDA"

od 20 lat wspieramy
DZIECI SPECJALNEJ TROSKI

per corda

Dołącz do nas!
Przekaż 1% podatku

KRS 0000 140649

 

Wypełnij bezpłatnie swój PIT przez internet i przekaż 1% na OPP, numer KRS: 0000140649

 Przekaż Twój 1% dla naszego OPP - Program e-pity online do rozliczania PIT 2011


Istnieje także możliwość rozliczenia DEKLARACJI PODATKOWEJ PIT w siedzibie FUNDACJI "PER CORDA" ul. Żywiecka 210, 34-325 Łodygowice. ZAPRASZAMY!


PO CZASOWNIKU KOCHAĆ NAJŁADNIEJSZYM CZASOWNIKIEM ŚWIATA JEST POMAGAĆ...

Bertha von Suttner

 

 

| Powrót do góry strony |

Podaruj nam swój 1% podatku

E-PIT:

Przekaż Twój 1% dla naszego OPP - Program e-pity online do rozliczania PIT 2019

PARTNERZY:

stat4u

Fundacja "Per Corda" posiada pisemne zgody rodziców na rozpowszechnianie wizerunku swoich dzieci

Fundacja Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski
34-381 Radziechowy; ul. Plebańska 1570
tel.: 507-087-222; 660-410-654
email: percorda@op.pl